Použitie
Deemulgačné stanice sú určené na čistenie zaolejovaných odpadových vôd rôznych druhov (olejové emulzie, alkalické odmasťovacie kvapaliny, obrábacie kvapaliny,...) bez ohľadu na koncentráciu ropných látok v odpadovej vode.
Spoločne s olejovými emulziami je možné čistenie odpadových vôd s obsahom dusitanov, s obsahom šesťmocného chrómu, prípadne s obsahom náterových hmôt z mokrého lakovania.
Popis procesu čistenia
V deemulgačných zariadeniach je možné aplikovať nasledujúce spôsoby čistenia zaolejovaných odpadových vôd:
- Dvojfázový kyslý spôsob a jeho modifikácie, ktorý je založený na rozrazení stabilných olejových emulzií v kyslom prostredí a následnej neutralizácii predčistenej vody do optimálneho rozmedzia pH hodnoty.
- Jednofázový alkalický spôsob a jeho modifikácie, ktorý je založený na oddelení voľných olejov a následnom vyzrážaní alkalických dispergačných prísad alkalických odmasťovacích prípravkov hydroxidom vápenatým. Vyčistená voda sa recirkuluje späť do prevádzky ako surovina na prípravu čerstvých odmasťovacích kvapalín.
- Kombinácia dvojfázového kyslého a jednofázového alkalického spôsobu.
- Sorpčný spôsob čistenia, ktorý je výhodne aplikovateľný pri čistení odpadových zaolejovaných vôd do koncentrácie ropných látok 2 000 mg.l-1. Princíp čistenia je založený na absorpcii znečisťujúcich ropných látok na vločky hydroxidov kovov - Fe(OH)3, Al(OH)3,...
Odpadové vody sa akumulujú v akumulačnej nádrži odpadových vôd, z ktorej sa čerpajú do deemulgačného zariadenia. V deemulgačnom zariadení prebieha samotný technologický proces čistenia odpadových vôd podľa optimálne zvoleného spôsobu, ktorého produktom sú vyčistená voda, vodnatý kal a vodnatý olej. Tie sa ďalej spracovávajú podľa konkrétnych požiadaviek na výsledný produkt (kvalita vyčistenej vody, sušina kalu, vodnatosť oleja).
Kapacita a výber zariadení
Kapacita deemulgačných staníc sa volí podľa výskytu odpadových vôd. Výber zariadení v deemulgačnej stanici a cenová ponuka sa robí podľa množstva a zloženia čistených odpadových vôd, podľa požiadaviek dohliadacích orgánov štátnej správy na kvalitu vyčistenej vody, ako aj požiadaviek zákazníka na vybavenie, automatizáciou a pod.
Materiálové prevedenie technologického zariadenia, potrubných rozvodov, vzduchotechniky a prvkov merania a regulácie je volené s ohľadom na agresivitu čistených odpadových vôd, a používaných chemikálií.
Dodávka deemulgačnej stanice
Dodávka deemulgačnej stanice sa uskutočňuje kusovo po jednotlivých zariadeniach, ktoré sa následne u zákazníka technologicky poprepájajú príslušnými potrubnými a elektrickými rozvodmi. Po doplnení deemulgačnej stanice o zariadenia, ktoré zabezpečia meranie a reguláciu procesu, a stupeň automatizácie procesu zneškodňovania odpadových vôd, sa deemulgačná stanica komplexne odskúša na reálne odpadové vody. Pri komplexnom odskúšaní sú nastavené všetky požadované parametre na deemulgačnú stanicu.
Deemulgačná stanica sa po koplexnom odskúšaní odovzdáva zákazníkovi ako celok vrátane záručného a pozáručného servisu.
ATEST
Deemulgačné zariadenia sú certifikované Technickým skúšobným ústavom Piešťany - certifikát č. 00808/104/2/2003.